2013 - Hírek

2013. 09. 07-08 - Beszédes József emlékverseny

9 Európa és 2 22-es cirkáló részvételével zajlott az idei Beszédes emlékverseny, ragyogó napsütésben és rövid időre elálló, gyenge szélben. Az első- második helyekért nem volt nagy küzdelem, a Parla 22-es cirkáló sebességfölénye hihetetlen volt a verseny mindkét napján. A második helyezet Ábránd is magabiztos fölénnyel utasította maga mögé a többieket, illetve az első nap harmadik helyet szerző Gitta (22-es) a második napi utolsó szakaszon bemutatott szerncsés/bravúros húzásával megszerzett harmadik helye okán megérdemelten lett harmadik.

A középmezőnyben azonban igen kemény tülekedés volt a helyekért, az első nap elért eredmények a második napon teljesen felborultak, lényegében az utolsó kilométeren dőlt el minden: A negyedik az idén felújított Johanna lett a tökéletes hajrát bemutató Bestia előtt.

Az osztály eredménye:

2013. 08. 24. Tihanyi Kör

Ugyan az éves ranglistánkon nem szerepelt, de nehéz volt ellenállni a Osztálykapitányunk hívószavának és négy Európa is rajthoz állt az idén először a TYC színeiben megrendezésre kerülő regattán. A borús idő kevés esővel és megegyező mennyiségű széllel várta a versenyzőket, akik közt a sorrend lényegében a rajtnál eldőlt: Tihany alatt késleltetett rajt után elosont a Fétis a Nagymágus és a Buddhajó előtt, akik a csőig még helyezkedtek ugyan, de a csőben már stabilan második volt a Mágus és a rajtot kicsit lekésve őket követte végig a negyedik Bestia.

A verseny Yardstick értékelésébe Európa nem tudott beleszólni.

2013. 08. 02-07. Magyar Bajnokság

12 résztvevővel igen szoros bajnokságot futott idén az osztály. Az időjárásra némi panasz lehetett, elsősorban az elviselhetetlen meleg miatt, de ettől függetlenül 6, többé-kevésbé korrekt szélviszonyok közt lezavart gyengeszeles futam után hirdethettünk Bajnokot. (Az első futam leálló szele a mezőny második részének nem tett lehetővé befutást, illetve az utolsó futamban egy 90 fokos szélforduló az utolsó cirkálószakasz végét - ezzel együtt a teljes mezőnyt - jelentősen megbolygatta.)

Az élen végül pontegyenlőséggel az Ábránd végzett, dr. Dulin Jenő kormányzásával a Zarándok előtt.

Említésre méltó az idei rendes osztálytalálkozó: az UNI-ban, Kajner Gyuszi és Fabó Péter által megrendezett vacsora tökéletesre sikerült, a hangulat mellett a feltálalt pörköltet is egyhangúan mindenki dobogóra szavazta, köszönjük nekik a szervezést!

Mindenkinek gratulálunk!

2013. 07. 25-26. - Kékszalag

Szélben kicsit szűken mért Kékszalagon vagyunk túl, 10 nevezett Európával. Nehéz bármit is írni róla, hiszen résztvevőként teljesen szubjektív kép él bennem is a versenyről. A keleti medence bója felől fújó, kicsitfelerősödő szele után a nyugati medence elálló, majd meglepetésszerűen frissülő, a keszthelyi öböl szélcsendje, majd a reggeli szintén igen változatos szelek keményen megdolgoztatták a csapatokat, a pillanatnyi helyezések a nap folyamán folyamatosan változtak, cserélődtek. Kis túlzással mindenki találkozott mindenkivel a vízen.

Reggel a keszthelyi bóját elsőnek vevő Fétist sikerült utolérnie a Hadúrnak akik ezzel a produkcióval immáron másodszor meg is nyerték a versenyt

Az őket követő boly négy hajója közül a Johanna sajnos beszorult Fonyód alá, így három hajó között alakult ki igen szoros verekedés a harmadik-ötödik helyekért - kb. egy percen belüli befutással, amit végül a Nagymágus nyert a Falcon és a Buddhajó előtt.

A verseny eredménye:

2013. 06. 29-30. - EGIS kupa

Hét egység részvételével, és az elmúlt évekkel ellentétben remek friss-erős szélben zajlott az idei EGIS kupa.

A hétvégére nem is lehetett panasz, nagyon jó kiegyensúlyozott verseny zajlott a résztvevők közt, a pálya a maga 1 órás hosszával és a gyors ráindításokkal rendesen megdolgoztattak minket.

A szombati napot a flotta nagy része Alsóörsön fejezte be mérlegeléssel, felméréssel.

Vasárnap az utolsó futam indult és végződött izgalmasan: a rajtot mindenki jól kapta el, így az egész mezőny szorosan egymás után ért föl az első bólyához, és az egész futam alatt nem is húzódott érdemben szét. A kemény, pöffös szélben egy majdnem-havária történt összesen: az utolsó furamban csak a Zarándok és a Nagymágus húzott spít, eldöntendő a versenyelsőséget, de egy keményebb pöff hatására a Zarándok felfutott és megfeküdt, ami az álmoskönyvek szerint káros az egészségre és könnyen süllyedés lesz a vége. Végül minden és mindenki megúszta, "csak" némi vizet szedtek és az utolsó futam eredménye bánta a manővert.

Soha rosszabb hétvégét!

201

2013. 06. 22. - Csillagtúra

A szokottnál kevesebb Európával zajlott az idei Csillagtúra, ami híréhez (hirhedtségéhez?) méltóan igen változatosra és embert próbálóra sikeredett.

A délelőtti 0-3 Bft. szél után teliholdas éjszakában rohant a mezőny Európábbik része Badacsony felé, amikor a Balatont körülölelő zivatarcellák lényegében egyszerre aktivizálták magukat, és 70-80km/h szelet, jeget, illetve 10 méter látótávolság alá csökkenő esőt zúdítottak a mezőny nyakába. Szerencsére idén minden vitorla és árboc állta a csapást, senkinél nem tört, szakadt el semmi, de ez is az a verseny, amiről még évek múlva is hallani lehet majd sörözés közben, különösen ha mellé tesszük a végeredményt: az első két helyezett egység azon túl, hogy pontegyenlőséggel (!) zárták a versenyt (ilyenkor a korábbi befutás a mérvadó), az abszolút második és harmadik helyet is elnyerték a Kishamis után.

2013. 07. 15. - Fehérszalag

Szerkesztőségi jelenlét hiányában beszámoló később.

2013. 07-09. - Ripka László emlékverseny

Nem kedvezett idén sem az időjárás: futam nélkül zárult az emlékverseny.

Bár egy szombati zivatar utáni rövid ideig tartó szélben elrajtoltatta a mezőnyt a rendezőség, de az egyre gyengülő végül minden irányból fújó szél az első bólyavétel után elállt, így a futamot lefújták.

Vasárnap 13:45-ig várakozott a flotta, majd elindult mindenki haza. Természetesen lefújás után húsz perccel kellemes 3-as kicsit forgolódó déli szélben vitorlázhatott mindenki dolgára.

Kár érte, mind az osztálylétszám mind a parti hangulat hibátlan volt, már csak a szél hiányzik. Immáron két éve.

2013. 06. 01-02. - Mihálkovics emlékverseny

Igen érdekes időjáráshoz volt szerencséje a hétvégén annak a négy Európának és egy 22-es cirkálónak akik eljöttek versenyezni: a változékony, felhős, zivataros idő mindkét nap forgolodó változékony szelet hozott.

Szombat DNY-i 1-3Bft erősségű szélben rajtolt a mezőny és ment el Szemesig, ahol egy takkos éles menetben elindultak Révfülöpre, hogy utána ismét cirkálva induljanak el Tihanyba, ahova hátszélben érkezett meg végül a mezőny eleje, majd egy keményebb északi betörés szórakoztatta a hátúl lévőket - bár ez az Európákat már "csak befutó után kapta el.

A második nap szélcsendtől 4-5Bft szélig és zivatarig szinte minden volt, a változatosság kedvéért K-i szélben rajtolva Spível indultunk Akaliig, ahonnna spível tovább Szemesre, majd egy 180 fokos szélfordulót, kis flautét követően spível robogtunk vissza Tihanyig, közben kétszer gondosan le is zuhanyozott a mezőny a zivatarban.

A második nap meglepetésegysége a Falcon, aki taktikus és kiegyensúlyozott vitorlázással rajt-cél győzelemet aratott, a szorosan nyakában lévő 2-4 helyezettek előtt. (második nap ismét pár percen belül futott be ötből négy egység, 3 óra versenyzés után...)

Mindent összevetve nagyon jó, változatos, élvezetes verseny volt, már csak az egységek számát kéne megnövelni...

A teljes eredménylista letölthető innen.

2013. 05.18-20. Pünkösdi regatta

Idei első ranglistaversenyünkön határozottan volt időjárás az első nap: kemény 5-6Bft. alapszél délnyugatról, igen komoly hullámzással. A csapatok beszámolói alapján még a saját osztályunkon belül száraznak mondott egységek (bár ez a szárazság erősen relatív) nagy mennyiségű vizet - és többen halat - szedtek. Az elrajtolt egységek hosszas küzdés után de sértetlenül elérték Keszthelyt, egy egység versenyen kívül teljesítette az első napot.

Másnap kellemes friss szélben, a rövid pályán nagyjából két és fél óra alatt végigértek a csapatok, az elsőként befutó Nagymágust leszámítva szoros versenyben (menetidők: Fétis - 2:21:57,Fiskális - 2:23:15,Buddhajó - 2:23:31), hogy aztán harmadnap ismét egy friss DNy-i szélben visszarohanjon a mezőny Ábrahámhegyig.

A versenyen kívüli részek az Európáknál hétköznapi és megszokott jó hangulatú kötetlen beszélgetésekkel telt, mindent összevetve remek hétvégét zárt a csapat.

2013. 02. 28. - Az Osztály megtartotta szokásos évi kormányosi értekezletét

Az értekezleten Damokos László osztálykapitány vezetésével a jelen lévő kormányosok megszavazták a 2013-es évi versenynaptárat - megtekinthető a vonatkozó menüpont alatt.

2013. 01. 20. Balaton Kupa eredmények

Hagyományosan jól szerepel osztályunk az MVSZ Balaton kupa sorozatán, melynek 2011-es győztese a Nagymágus idén - nagyon minimális különbséggel lemaradva - a második helyet szerezte meg a Sirocco után.

A 2012-es Balaton kupa 1. eredménye:

Minden egységünknek ezúton is gratulálunk eredményükhöz!

A teljes lista itt tekinthető meg.

2013. 01. 16. Nem, nem tűntünk el...

Csak ugye hát tél van. Ilyenkor meg a legtöbbünk a parton sóhajtozik, síel, a szerencsésebbek jégvitorláznak, -szörfölnek és várjuk a nyarat. Havonta egyszer pedig találkozunk beszélgetni és szóban vitorlázni, úgy gyorsabban telik az idő. Mert lassan már délután is világos lesz és egyszer csak itt a március, április és ismét ott találjuk magunkat a hajó mellett, nyakig porosak vagyunk a lecsiszolt algagátlótól, nézzük izgulva a daruról lógó kincsünket, mert bár hajót leesni nem sokat láttunk, de azért nem jó látvány akkor sem. Aztán minden visszatér a megszokott kerékvágásba és ismét ott állunk a rajtvonalon, majd egymás mellett a kikötőben. Csak egy baj van vele. Még mindig nagyon messzinek tűnik...